W Katedrze i Klinice Chirurgii Klatki Piersiowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach kształceni są studenci V i VI roku Wydziału Lekarskiego, II i III roku Ratownictwa Medycznego, a także anglojęzyczni studenci programu wymiany ERASMUS. Ćwiczenia i seminaria odbywają się w Klinice, na bloku operacyjnym, jak również w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej w Zabrzu. Pracownicy naukowi Kliniki prowadzą ponadto wykłady z zagadnień chirurgicznych i medycznych czynności ratunkowych dla studentów VI roku Wydziału Lekarskiego oraz II i III roku Ratownictwa Medycznego.
Przy Katedrze prowadzone jest Studenckie Koło Naukowe
Równolegle z dydaktyką w Katedrze i Klinice Chirurgii Klatki Piersiowej prowadzona jest działalność lecznicza.
Jednym z głównych zadań Oddziału jest diagnostyka i leczenie raka płuca. Działając w ramach Pakietu Onkologicznego i organizowanych w jego zakresie wielospecjalistycznych konsyliów, w Oddziale Torakochirurgii realizowana jest szybka diagnostyka Pacjentów z podejrzeniem raka płuca (zabiegi endoskopowe t.j. bronchofiberoskopia, EBUS/EUS; biopsje guzów pod kontrolą TK i USG), a w przypadku potwierdzenia rozpoznania- leczenie operacyjnie z uwzględnieniem najnowszych światowych standardów. Podkreślić należy, iż aktualnie większoćć pacjentów leczonych operacyjnie z powodu raka płuca, poddawanych jest zabiegowi małoinwazyjnemu (uniportal VATS- operacja wykonywana przez jedno 4-5 centymetrowe cięcie), co stawia nasz oddział w czołówce ośrodków torakochirurgicznych w Polsce. Celem zwiększenia wczesnego rozpoznawania raka płuca (gdy możliwe jest jeszcze leczenie operacyjne), planowane jest wdrożenie w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu badania przesiewowego wśród pacjentów naszego regionu należących do grupy ryzyka.
Do grupy schorzeń onkologicznych, których leczeniem zajmuje się Oddział należą oprócz raka pluca: rak przełyku, nowotwory opłucnej, ściany klatki piersiowej, śródpiersia i tarczycy.
W Oddziale prowadzone jest także leczenie schorzeń nienowotworowych
-Odmy opłucnowej
-Ropniaków opłucnej
-Urazów klatki piersiowej
-Perforacji przełyku
-Zwężeń tchawicy (leczenie endoskopowe oraz odcinkowa resekcja zwężonej części)
-Przepuklin przeponowych oraz rozworu przełykowego
-Deformacji klatki piersiowej.
Oddział dysponuje dwiema salami operacyjnymi, pracownią endoskopii i USG wyposażonymi w nowoczesną aparaturę umożliwiającą wykonywanie wszystkich rodzajów zabiegów operacyjnych, stosowanych w schorzeniach klatki piersiowej. Rocznie wykonywanych jest około 2000 zabiegów operacyjnych. Oddział posiada 35 łóżek, a średnia miesięczna liczba hospitalizacji wynosi 180.